2021.01.05

LATO W BYSZEWACH – FILM ON-LINE

Kadry z filmu

W ramach współpracy między instytucjami kultury zapraszamy do obejrzenia filmu fabularnego wyprodukowanego przez Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie.

Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

Reżyseria: Karolina Lutczyn-Friedek

Scenariusz: Michał Maj Wieczorek

Zdjęcia: Viktoria Marinov

„Lato w Byszewach” to druga po ekranizacji Andrzeja Wajdy z 1979 r. filmowa odsłona opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Panny z Wilka”.

Akcja filmu osadzona jest m.in w dworze w podłódzkich Byszewach, do którego pisarz po raz pierwszy przyjechał w czerwcu 1911 r. Iwaszkiewicz, jako młody chłopak wielokrotnie odwiedzał to miejsce, jako korepetytor sześciu braci Świerczyńskich, którzy spędzali wakacje we dworze swojego wuja - Józefa Plichty. To właśnie wydarzenia, jakie miały miejsce podczas jego letnich pobytów w Byszewach w latach 1911–14 oraz 1929 stały się dla pisarza inspiracją do napisania opowiadania.

Iwaszkiewicz zauroczony atmosferą dworu w Byszewach po latach pisał, że „ze wszystkich miejsc, jakie spotkał w młodości najważniejszy stał się dla niego dom w Byszewach”. Film osadzony jest w scenerii, która była autentyczną areną wydarzeń opisanych w opowiadaniu zaś niektórzy historycy literatury twierdzą nawet, że pod postaciami sześciu sióstr z Wilka ukryte są autentyczne postacie sześciu braci Świerczyńskich, w których życiorysach można znaleźć ewidentne analogie do losów panien z opowiadania.

Fabuła film opiera się nie tylko na opowiadaniu „Panny z Wilka”, ale również na dziennikach oraz wierszach pisarza. W filmie pojawiają się również wątki biograficzne z życia pisarza niepojawiające się w opowiadaniu jak np. wątek przyjaźni pisarza z pułkownikiem Józefem Świerczyńskim. Główną oś dramaturgiczną filmu stanowi jednak przede wszystkim psychologiczny portret bohatera opowiadania - Wiktora Rubena, który po piętnastu latach wraca do miejsc swojej młodości, z którą symbolicznie się rozstaje wypowiadając w jednej ze scen słowa: „Lato się we mnie przełamało”. Pobyt u wujostwa w Byszewach i konfrontacja z siostrami z pobliskiego Wilka uświadamia bohaterowi ostatecznie, że powrót do świeżości młodzieńczych odczuć jest niemożliwy.

W filmie uwypuklony jest także prawie pominięty w adaptacji Wajdy i nawiązujący do autentycznych zdarzeń z życia Iwaszkiewicza wątek wojennej traumy bohatera, który stał się poważnym powodem, dla którego bohater nie potrafi nawiązać prawidłowej relacji z kobietami.

Film „Lato w Byszewach”, który powstał w ramach projektu „Byszewy – kraina młodości Iwaszkiewicza” jest swego rodzaju impresją, w której wątki biograficzne z życia Iwaszkiewicza przeplatają się z fikcją literacką tworząc wielowarstwową fabułę.

OGLĄDAJ

Film dostępny bezpłatnie do 30.04.2021 r.