Strona WWW

Aktualności

2020.11.22

PIĘKNE OPOWIADANIA DLA DZIECI

 
 
   
   

 

Biblioteka rekomenduje opowiadania, które zostały udostępnione w ramach programu wspierającego czytelnictwo, który jest współfinansowany przez MKiDN, a partnerem w jego realizacji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jego przesłaniem jest zainteresowanie sztuką i literaturą dzieci w wieku szkolnym. W tym celu Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia wydała w formie e-booka i audiobooka książkę "Ada i jej cztery przygody" autorstwa Jana Kerdena.

 

Opowiadania są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderza się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji. Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

 

Tak o utworze Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat nagrody Nike:

 

„Ada i jej cztery przygody" to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna", gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny", nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie", jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności."

 
 
 

 Pobierz i słuchaj lub czytaj

 

 

Ada.epub

 

Ada.mobi

 

Ada.pdf

 
 
   
Powrót