2020.09.01

NARODOWE CZYTANIE 2020

Balladyna, a raczej Balladina – bo tak zatytułowany został pierwotnie autograf najpopularniejszego dzieła Juliusza Słowackiego – jest wykonanym ręką samego autora czystopisem utworu. Biblioteka Narodowa kupiła rękopis od Zdzisława Tarnowskiego w 1937 roku.

Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Jego założeniem jest chęć włączenia literatury narodowej w szeroko rozumiane życie społeczne.

Dotychczas były czytane dzieła: Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego, a także w 2019 roku wybitne nowele polskie.

W sobotę 5 września 2020 roku, odbędzie się 9. edycja Narodowego Czytania.

W tym roku wspólną lekturą

jest dramat Juliusza Słowackiego Balladyna

O godzinie 12:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpocznie się relacja on-line z udziałem Pary Prezydenckiej dostępna dla wszystkich miłośników literatury bez względu na miejsce pobytu.

OGLĄDAJ

Nasza biblioteka od początku włącza się w organizację Narodowego Czytania na terenie Żyrardowa. Niestety, ze względu na panującą epidemię wirusa Covid-19, spotkanie z Balladyną musimy odłożyć na inny termin tak, aby w święto literatury polskiej zaangażować bezpośrednio dzieci i młodzież.

W ramach poszerzenia tematu i jako ciekawostkę związaną z tegorocznym Czytaniem, zachęcamy do obejrzenia wczesnych wydań Balladyny oraz związanych z nią zdjęć i afiszy, dostępnych w polskiej bibliotece cyfrowej POLONA.

Jako komentarz do materiałów źródłowych posłużyć mogą burzliwe dzieje rękopisu Balladyny, opisane przez Andrzeja Mężyńskiego i opublikowane na łamach kwartalnika Cenne, Bezcenne / Utracone

Pełen tekst Balladyny dostępny jest bezpłatnie w bibliotece cyfrowej WOLNE LEKTURY. Polecamy.